* Baydemir’e koruma, Dink’e seni koruyamayız…

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, bir tebligatla Büyükşehir belediye başkanı Osman Baydemir’e, can güvenliğinin tehlikede olduğunu, ihtiyacı olması halinde koruma sağlanabileceğini bildirdi. Benzer kurumlardan Hrant Dink’e “ kendine dikkat etmelisin, seni biz bile koruyamayabiliriz” denilmişti. Ya Baydemir’in karşısındaki tehlike Dink’in karşısındakinden küçük (!), ya da devletin organları büyük bir hızla güçleniyor (!).

* Biz Doğulu bir ülkeyiz Batılı yaklaşımlarla sorunlarımızı çözemeyiz ama AB sorunlarımıza insancıl çözümler üretiyor…

Geçen haftalarda Milliyette Can Dündar’ın Şemdin Sakık ile yaptığı röportajı yayınlandı. Sakık röportajında PKK’ya silah bıraktırma ile ilgili konuşurken, “Doğuda silah namustur, silahsızlandırma yoluna gidilmemeli” diyor ve ekliyor “biz sorunlarımızı İngiltere-İrlanda örneğinde olduğu gibi çözümleyemeyiz, biz Doğuluyuz”. Konuşmasının devamında Türkiye–AB ilişkilerine geliyor konu ve “Türkiye AB’den vazgeçmemeli AB sorunlarımıza insancıl çözümler getiriyor” diyor. “Sakık Avrupa’nın haritadakini yerini mi şaşırdı acaba” diyorsunuz ister istemez.

İki hafta kadar önce aldığım bu notları, bu kadar “faili meşhur” yıldönümü üst üste gelmişken yayınlamayı, gündemden çıkar sağlamak olarak gördüğüm için şimdi yayınlıyorum. Bana bu yüzden kızan arkadaşlarıma sevgiyle…

Tuğba Makina – Ocak’10