Şubat’ı pas mı geçtik derken Mart geldi. Aslında pas geçmedik, lakin diğer aylara göre pasifti Şubat ayı, yazdıramadı kendini. Mart, baharın gelişinin müjdecisi olarak çalıyor kapımızı.

Tiyatroya ayrıcalık tanıyacağız bu ay yine. 27 Mart’ta Dünya Tiyatrolar günü nedeniyle tiyatroların ücretsiz olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Bakırköy Belediye Tiyatrolarının yeni oyunu  “www.aşkbumu.comun prömiyerini şans eseri izleme fırsatı buldum. Kadın-erkek ilişkileri üzerine kurulu oyunda, sahneye yansıyan simgelerle duygu geçişleri destekleniyor, imgeleme başarılı bir şekilde kullanılmış. Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezinde izlenilebilecek oyunlardan.

Şemsi Unutma”, Şubat ayında izlediğim oyunlardan bir diğeri. Yetkin Dikinciler’den Jehan Barbur’a geniş ve güzel bir oyuncu kadrosu olan oyun, performanslar ve oyunun seyri açısından oldukça başarılıydı. Mevlana Şems ilişkisine yabancı kişilere uzak ve ağır gelebilir, fakat bu konuya dair biraz fikriniz ve sevginiz varsa kendinizi çekemeyeceğiniz bir oyun. Belirtmek gerekir ki, oyunda Yetkin Dikinciler ve Sinan Tuzcu performanslarının ayrı bir lezzeti vardı.

Hakan Gerçek ve Tilbe Sam’ın oynadığı “Üstü Kalsın” Cemal Süreyya şiir ve yazımlarından oluşan tek perdelik bir gösteri. Gösteri, 15-16-30 Mart Tarihlerinde Caddebostan Kültür Merkezi ve Maya Sahnesinde gerçekleştirilecek.

Ben Bertolt Brecht – Kabare”,  Genco Erkal tarafından Bertolt Brecht’e ait şarkı, şiir ve öykülerinden uyarladığı bir müzikal kabare. Genco Erkal ve Tülay Günal’ın oynadığı kabare, 2-11-16 Mart’ta KKM Gazenfer Özcan Sahnesi ve Muammer Karaca Tiyatrosunda.

Etkinliklere bakarken bir tanesini görünce takıldım kaldım: “Yeni Bir Hayat İçin”. 2000 yılında Bakırköy Lisesi 1. Sınıfta okuyorum, edebiyat dersinde dönem ödevi aldım; konusu bir tiyatro oyunu ardından yapılacak bir röportaj.  Yayla Kültür Merkezinde Cüneyt Yalaz’ın “Yeni Bir Hayat” için isimli oyununa gittim, oyunu ne kadar beğendiğimi, ne kadar güldüğümü ve oyundaki o rahat adamın kuliste nasıl kibar ve mesafeli olduğunu bugün gibi hatırlıyorum. Röportajın kaydı ve deşifreleri halen dosyalı durur, karıştırırken ara ara görürüm ve ödev sonrası hocamın ‘gazeteci olmalısın sen’ sözü gelir aklıma. Bu kadar anının ardından bu oyundan bahsetme isteğime gem vuramadım açıkçası. Oyun 1 Martta Maya Sahnesindeydi.

Tiyatro Kedi Black Out Sahnesinde sahnelenecek olan “Koca Sinan” isimli oyun, Kanuni Sultan Süleyman ve Mimar Sinan arasında geçen ilişki ve Süleymaniyenin doğuşunu konu alıyor.Oyun 16-17-23 Martta sahnelenecek.

Keyifli Seyirler…

Sevgiler,

Tuğba Makina