CEVABI BELLİ BİR MERAK

“I am because we are”Madonna’nın öncülüğünde Malawi’deyaşayanların , özellikle çocukların yaşamını anlatmaya çalıştığı başarılı bir belgesel.

Çocukların büyük kısmı ailesini yaygın olan hastalıklar tifo, kolera ya da AIDS nedeni ile kaybetmiş, çocukların da büyük bir çoğunluğu AIDS hastası ve bu çocuklar ailelerini kaybettikleri için yetimhanelerde yaşıyorlar. Ülkede gelir kaynakları çok kısıtlı ve görüldüğü kadarıyla birçok Afrika ülkesi gibi inanılmaz bir fakirlik içinde. Erkekler kazanabildikleri ile alkol alıyor, çocuklar sokaklardaki lağımların içinde oyun oynuyor, AIDS ile yaşanabilmesi için gerekli olan ilaç yoksulluktan alınamadığı için çocuklar aileleri gibi ölümü bekliyorlar. Tahmin edersiniz ki suç ve fuhuş oranı çok yüksek ; daha fazlası için belgeseli izlemek ve birazda araştırmak lazım. Fakat belgeselin sonunda verilmeye çalışılan bakış açısı oldukça ilgi çekici ve kanımca en güzel yeri; “sen istemezsen kimse sana yardım edemez”üzerinden buna kendi güçleri olduğunu söylüyorlar.Kurban psikolojisinden çıkıp yardım istemek yerine bir şeyleryapmaya çalışmamalılar, elbetteki bu çok zor fakat gelen yardımlarla dirilmeleri bence zaten imkansız. Çünkü gelen yardımların diriltmek değil, “hasta olarak” yaşatmak için olduğuna inanıyorum.

Belgesel boyunca buraya yapılması gereken yardımlardan bahsediliyor, Madonna bazı yardımlar yapıyor,sonunda gülenyüzler “I am becausewe are” diyorlar peşi sıra. Yardımedilmesi gerektiğinden bahsediyorlar, tıpkı diğer “yardım kuruluşları gibi” kameralar açıkken yardımlar toplanıyor, yapılan yardımlar kare kare fotoğraflanıp arşivlere konuluyor; mutlu insanlar var her bir karenin içinde.Aynı ülkeler insanlara hem AIDS’li iğne hem ilaç dağıtıyor, aynı bölgeye hem silah hem barış kuvveti gönderiyorlar, fuhuş için yasalara göre “çocuk” olanları toplayanlarla buna karşı savaş açanlar aynı.Bu yardımlar zihnimde iyi niyetten çok Marshallyardımını çağrıştırıyor ve merak ediyorumkameraların ışıkları söndüğünde bu insanlar halen mutlu mu?

Iyi pazarlar, sorularla dolu günler dilerim…

Tuğba Makina

(Belgesel ve Malawi’ye yapılan yardımlar hakkında bilgi için:

I Am Because We Are

Raising Malawi)