Güzel bir giriş yaptık aya, bayramla karşıladık… Ekim kadar olmasada Kasım’da bayram tadında geçer umarım sanatseverler için.

             Kasım Ayı listemin baş sırasında da her zaman ki gibi tiyatro var. Geçen ay, bu ayda Devlet tiyatrolarında izleyebileceğiniz, Kırmızı, AT, Aşkın Sıradanlığı oyunlarını izledim. Önce bu oyunlara bir göz atalım.

              Kırmızı, iyi bir felsefi düşünce üzerine konumlandırılmış senaryosu ile oldukça başarılıydı.    Mark Rothko’nun, 1950’li yıllarda Pop-Art sanat akımının gelişmesi ile gözden düşme tehlikesinden korkarak, restaurantlara resim yapmayı kabul etmesi ile birlikte başlayan ve yardımcı olarak aldığı ressam Ken’in yardımı ile irdelediği sanata karşı nerede durdu sorusu ve cevabı bulması üzerine kurulu öykü, ressamın gerçek hikâyesine dayanmaktadır. 2 perde olan oyun ilk perdesinde ağır bir yol izlerken 2. perdede düşünce olarak hızlanıyor.  

               At, eski Roma’da geçen ve iktidar çatışması üzerine kurulmuş bir komedi. Yer yer oyunculuklarda ve senaryoda eksiklikleri bulunan oyun, genel itibari ile başarılıydı. Keyfî olarak konsül olarak bir At’ı atayan imparator Caligula’nın yaptıklarına yabancılık çekmeyeceksiniz; yaptıkları aslında şimdiki iktidarların yaptıklarından çok da farklı değil.          

     Aşkın Sıradanlığı da bu sezonun gerçek öyküye dayanan oyunlarından; Almanya’da felsefe üzerine okuyan Yahudi asıllı Hanna Arendt ve hocası Martin Heidegger arasındaki aşk hikâyesi ile başlayan ve ömrü boyunca isminin değerlendirilmesinde etkisi bulunan hikâye sırasında, Hitler dönemindeki baskıları ve insanların hayatlarının nasıl etkilendiğini izlemek mümkün. Fakat, Oyunculuklar senaryonun çok gerisinde kaldığı için yeterli etkiyi yaratamıyor.

Ayın Oyunları

  • 20-22 Kasım tarihlerinde, Çevre Tiyatrosunda sahnelenecek olan Işıl Kasapoğlu oyunu Masal Masal İçinde hakkında oyunda bir masal dünyası sunduğundan söz ediliyor.
  • Bir Orhan Kemal hikâyesi olan Tersine Dünya ve Ülkü Ayvaz eseri olan Külhanbeyi Müzikali Bakırköy Belediye Tiyatroları oyunlarından.
  • 16 Kasım’da Prömiyeri gerçekleşecek olan Opera Komik, Devlet Tiyatrolarının yeni sezon oyunlarından.
  • İntiharın Genel Provası ve Şark Dişçisi İBB Tiyatrolarında.

Benim bu ay ki listemde Külhanbeyi Müzikali, Opera Komik ve Şark Dişçisi var.

Bu Benim İlk Filmim

             11- 24 Kasım arasında, Beyoğlu Yeşilçam Sinemasında gösterilecek olan ve Kültür Bakanlığının desteklediği, film gösterimi etkinliğinde biletler 1 TL. Festivallerde ödül alan filmlerden, Kavşak, Çoğunluk, İncir Reçeli, Memlekette Demokrasi Var, Kaledeki Yalnızlık, 11’e 10 kala, Melekler ve Kumarbazlar, Saklı Hayatlar, Başka Dilde Aşk, Gişe Memuru, Küçük Günahlar, Öfkeli Çılgınlık, Karamsar Çile, Kar Beyaz, İki Dil Bir Bavul gösterimde olacaklardan.

 30. İstanbul Kitap Fuarı

             30.İstanbul Kitap Fuarı, 12–20 Kasım tarihlerinde her zamanki adresi Tüyap’ta. Bu sene teması Umut: Düş mü? Gerçek mi? olan fuarın Onur Yazarı olarak Ferit Edgü seçilmiş. Fuar alanında aynı dönemde görmeye alışkın olduğumuz Artist Sanat Fuarı bu senede bizlerle olacak.

Aksanatta

            15 Kasım Salı, Aksanat’ta ‘Filmlerdeki Fotoğraflar’ isimli fotoğraf-sinema üzerine yapılacak söyleşide Yalçın Savuran ve Neşet Kutluğ biraraya gelecek.

            22 Kasım Salı günü Piyano günleri kapsamında gelecek olan Javier Perianes, Classica Magazine dergisinin Ekim ayı için prestijli ödülü olan Choc de Classica Ödülünü almaya hak kazanan piyanistlerden. Ayrıca Piyano günlerinde Nikolai Demidenko, Aydın Esen, Adrienne Hauser, Denis Kozhukhin de yer alıyor. 

             23 Kasım –  31 Aralık tarihleri arasında Aksanat’ta olacak,  Johan Tahon “White Seeders” sergisi “Sonunu bilmesine rağmen insan yaşama adanmış bir varlıktır. Aynı şekilde kendi gerçekliğini yaşamın içinde sınar. Tahon insanın hayatla kurduğu bağın evrensel olduğu kadar kendi bedensel sınırları içinde de sorgulanması gerektiğini işaret ettiği yapıtlarında bir aşkınlık arayışını onları mekanla kökleri çok derinlere inen bir gerilim içinde ele alıyor.” cümleleri ile tanıtılıyor. Tanıtıma bakıpta merak etmemek pek mümkün gözükmüyor.

Kısa Kısa…

             Nardis Jazz Club’ta, Chivas K-Nights kapsamında, 15–16 Kasım’da Dee Dee Bridgewater, 24–25 Kasım’da ChristianMcbride olacak.

             Nişantaşı Galeri İlyada’da 27 Kasım’a kadar Paris’de yaşayan Güney Kore’li sanatçı Son Kwang Bae’nin “Kum saati gibi tersyüz olmanın tam vakti…” isimli kişisel sergisi ziyaret edilebilecek.

              Caz Üstadı, Duke Ellington’un Orkestrası ve Konuk Sanatçılar 18-19 Kasım’da Tim Maslak Show Center’da olacak. Konuk sanatçılar 18 Kasım Ece Göksu, 19 Kasım Fatih Erkoç olacak. Ayrıca Fatih Erkoç 18 Kasım’da Kerem Görsev’le birlikte “Fatih Erkoç & Kerem Görsev Trio” konserlerinden bir diğeri ile Caddebostan Kültür Merkezinde olacak.

             Ve İstanbul Bienalinin ilk etkinliği ilk etkinliği Bilgi Üniversitesinde; “İstanbul’u Hatırlamak” isimli konferans 26–27 Kasım tarihlerinde Dolapdere Kampüsünde gerçekleşecek. Konferansa geçmiş dönem İstanbul Bienallerinin küratörleri sunumları ile katılacaklar.

Keyif dolu bir Kasım dilerim…

Sevgiler,

Tuğba Makina