Maya takvimi bitiyor, dünyanın sonu geliyor derken 2012’ye attık kendimizi sağ salim. Konu ile ilgili çok beğendiğim bir karikatürü de paylaşmadan edemeyeceğim 🙂

Aralık ayında Devlet Tiyatrolarında izlediğim Sidikli Kasabası, “merak ettiğim kadar varmış” dedirtti. Gerçek anlamda bir müzikal “Sidikli Kasabası”, sosyal mesajı insanlar gözüne daha az soksaydı keşke dedirtsede performans o kadar iyiydi ki oyunu zevkle izlettirdi. Su sorunu üzerine yoğunlaşan ve bu sorun üzerinden yapılan hesapların çarpıklığı üzerine kurgulanan, eğlendirerek insanlara sorunu aktaran bu keyifli müzikal sezonun mutlaka izlenmesi gerekenlerinden.


Bakırköy Belediye Tiyatrosunun Aralık ayında kapalı gişe oynadığı “Külhanbeyi Müzikali” ayın bir diğer güzel oyunuydu. Oyuncuların genel itibari ile iyi performası, eski zamanların kokusu ve kostümler bir araya gelince yarattığı atmosfer insanı oyunun içine alıyor. Kalabalık sahnelerdeki rol çalmalar bazen oyunun akıcılığını sekteye uğratsada verdiği rahatsızlık oyunun yanında küçük kalıyor. Performanslar ve oyun karakterlerine yerleştirilen ironik dönem özellikleri oyunun en güzel kısımları. Bir de “Kardeşlik Yemini”… Bir kez daha izlemek istediğim oyunlardan.

Bu ay tiyatroda …

Devlet Tiyatrolarında Antigone, İstanbul Şehir Tiyatrolarında Binali ile Temir ve Aksanat’ta CAN.
6 Ocak Cuma 20:00’de AkSanat’ta sahnelecek olan CAN, Genco Erkal’ın Can Yücel’in şiirlerinden uyarladığı bir oyun ve Kemal Kocatürk oynuyor.

Seminer ve Atölyeler


Merih Akoğul’un Ak Sanat’ta gerçekleştirdiği söyleşilerden Oyunculuk Sanatı, 11 Ocak’ta. Söyleşisinin konuğu Taner Birsel.
Film kareleri üzerinden okumalar yapılacak “Filmlerdeki Fotoğraflar” 19 Ocak’ta AkSanat’ta olacak.

Ayın atölyesi, “Neden Fotoğraf Çekiyoruz?”; Arzu Yayıntaş’ın gerçekleştirecek olduğu programda, Fotoğrafın tarihsel süreci, dönüşümü ve kişisel albümler üzerinde çalışmalar yapılacak. 6 gün sürecek olan program Perşembe ve Cuma günleri gerçekleşecek.

Salon İKSV’de iki sezondur süren edebiyat toplantıları: Ubor Metenga Buluşmaları devam ediyor. 17 Ocak 20:00’de İçeriye Bakan Kim Kitabı ile Mehmet Günsur’un öykü dünyasını inceleyecekler.

Ruha Dinelti İş Sanat’ta


Bu ay İş Sanat’ta gerçekleşecek olan şiir dinletisi Nazım Hikmet şiirleri üzerine. Atilla Birkiye’nin hazırladığı dinleti 16 Ocak’ta gerçekleşecek, programın müzik direktörlüğünü Serdar Yalçın yaparken, Metin Belgin, Bülent Emin Yarar ve Hakan Gerçek şiirleri seslendirecekler.
Geçmiş Zaman Müzikleri – Şevval Sam konseri 24 Ocak’ta.
Ünlü oda orkestralarından ACADEMY OF ST MARTIN IN THE FIELDS & JULIA FISCHER, 28 Ocak’ta gerçekleşecek. Yalnız konser biletleri tükenmiş durumda.
Sergilenenler

Sürrealist Ressam yeniden İstanbul’da: Dali bu sefer Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesinde. Sabancı müzesinde düzenleme, yanlış ışıklandırma gibi nedenlerle hayal kırıklığı yaratan serginin Mimar Sinan’da ressamı tam yansıtacağına inanıyorum. Museu Del Prado’da hayranlık uyandıran tablolarını gördükten sonra gözlerim gerçek bir Dali Sergisi arıyor ülkemizde de.

Ertuğrul Ateş’in retrospektif sergisi 6 Ocak’ta İş sanat Kibele Salonunda görülmeye başlanabilecek.
İstanbul Modern’de “Tekinsiz” fotoğraflar var bu sıra. 22 Ocak’a kadar sürecek olan sergide Türkiye’nin yeni dönem 6 kadın sanatçısının Tekinsiz fotoğraflarını görebileceksiniz.

Mutlu, Huzurlu ve Sanat dolu bir yıl olsun,

Sevgiler,

Tuğba Makina.