Etiketler

, , , ,

Yer ülkenin popüler tatil mekanlarından Alaçatı …

Çeşmenin bitişiğinde insanların terlemeden, rahatsız olmadan tatil yaptığı bir belde. Kimileri “sosyetik” bulup hoşlanmasa da ben çok sevdim. Bir kadın olarak istediğiniz gibi tatil yapabiliyorsunuz. Ne gittiğiniz mekanlarda rahatsız oluyor, ne giydiklerinizden endişe ediyorsunuz.

Ne ile karşılaşacağımızı bilmeden başladı aslında tatilimiz. Güzel bir karşılama belki de her şeyin başlangıcı olacaktı…

Bembeyaz bir otelde bulduk kendimizi; Balbadem Butik Otel, Alaçatı meydanına yürüyerek 10 dakika. Güzel bir misafir gibi hissediyorsunuz kendinizi. Sohbetleri, veranda muhabbetleri de cabası; Sahibi Gülçin Hanım’ın kibar ve hoş tavrı ayrı bir güzellik. Yine gidersem başka bir yer aramadan kalacağım bir otel diyebilirim.

Ben Alaçatı’da

Neleri sevdim?

yeldegirmenleri

Yel değirmenlerinin görüntüsü ayrı bir güzellik katıyor meydanın girişine. Çok eskiden kullanılan bir değirmenler son zamanda restore edilmiş.

imrenİmren Pastanesinin her şeyini sevdim, ama en çok sakız dondurmalı irmik helvasını. Dönerken aldığımız Yunanistan’dan gelme mandalina reçelinin de tadı halen damağımda. Giderseniz  sakız macununu da almadan dönmeyin.

kydoniaAlaçatı Port – Kydonia, denizin kıyısında sakızlı ahtapotu, mezeleri, levreği ve şarabı ile harika bir akşam yemeği yaşatan güzel mekan. Yediğim her şey birbirinden güzeldi, enginar ve sakızlı ahtapotsa bambaşkaydı, keşke balığı söylemeseydim dedirtti. Pahalı deyip gitmemezlik etmeyin, fiyatları port bölgesi ortalamasında ve lezzetler harika.

IMG_0171Beğendik Abinin yemeklerini (genel olarak), Alaçatı Merkezde yel değirmenlerinin karşısında sıcacık tencere yemekleri ile hem lezzetli hem sıcak bir mekan. Ama elektrik kesintisi olduğu zaman gitmemelisiniz, bu seferde buz gibi yemekler yiyebiliyorsunuz. Alaçatı’nın en çok yaşadığı problemlerdenmiş elektrik kesintisi ve esnaf henüz buna hazır olmadığı için sıkıntı yaşayabiliyorsunuz.

Ne yazık ki ismini hatırlayamadığım ve aldığım notu bulamadığım Beğendik Abi’nin hemen karşısındaki çay bahçesi 🙂 Boş masa olmadığı ve demleme çay bulmakta zorlandığımız bir akşam zoraki bulduğumuz ve şans eseri sahibi hanımın masasına oturup sohbet etme imkanı bulduğumuz samimi yer. Alaçatı’da demleme çay bulmak dert, buranın çayı oldukça lezzetli. Sahibi hanımla uzun uzun muhabbet etme imkanı bulduk, sonunda bizi evlerine irmik helvası yemeğe davet edecek kadar sıcak bir insandı kendisi.

922443_10151641839283401_1198335_oVe tatilin yıldızı Aya Yorgi Babylon 🙂 tatilin neredeyse büyük kısmında gündüzleri Babylon Beach’te olan biri olarak söylüyorum ki, kötü hiçbir şeyle karşılamadım. Deniz-Kum-Güneş üçlüsünün tek eksiği müzik burada var; ayrıca yemekleri güzel servisi güzel, gelen insan kitlesi güzel. Aya Yorgi’nin magazine yansıyan yüzündeki diğer plajlar gibi makyajla denize giren insanlara rastlamamanın güzelliği ise bambaşkaydı.

Neleri sevmedim?

Çark plajına gitmeyin. Jetski ve sürat motorlarının arasında dubalarla ayrılmış, portun pisliğinin aktığı, yarım metrekareye 5 kişi düşen bir yerde yüzmeye çalıştığınız, kumsalında şemsiyeyi taşımak için dizlerinizi yırttığınız halk plajı.

Ilıca plajına gitmeyin, ılıcanın içini gezmedim ama gittiğim plajda profili gördüğümü düşünüyorum. Ümraniye meydanında denize girmek gibi bir şey Ilıca plajında olmak.

Tatilden kötü bir hatıra

Beldenin en büyük sorunu sevgili hayvan severlerin (!) sezon sonuna kadar çanta gibi taşıyıp giderken artlarında bıraktığı köpekler. Bölgedeki barınaklar dolup taşıyormuş ve sokaklarda köpek kaynıyor, ıssız yerlerde çeteleşmeleri var dikkat etmek gerekiyor, sokakta köpek seven biriyken köpek sesinden korkar oldum tatil boyunca.

Tatilden güzel bir hatıra

102___081

Ne zaman başka bir yere gitsem antikacıları ayrı bir severim orda; orada yaşanmışlıkların hatıra defteri gibidir antikacılar. Alaçatı’da da antikacılar çarşısını didik didik gezdim diyebilirim. Bazı insanları gördüğünüzde daha önceden tanıyor gibi hissedersiniz kendinizi, “bir yerden çıkartacağım ama nerden” hissi yerleşir içinize. Royal Antik Takıda Sedat Bey’le karşılaşınca tam böyle hissettim. Güler yüzü, parçalarla olan bağı, size içten yardım edişi gezerken rahatlamanızı sağlıyor. Sonra bir çok şeye el attım tezgahta, ama birinde takılı kaldım, sonunda bir çift küpesi ve kolyesi ile çok güzel bir parçada karar kıldım. 1150608_10151640997013401_32672900_oPaketten önce dileğim için avcuma konan kumaştan bir kalple dilek tuttum içimden, Sedat Beyse dileğimi okudu yüzüme, kelimelerin güzelliği insanın ruhunu diriltirmiş derler ya, doğru. Çok güzel bir karşılaşmaydı bu benim için, eski bir dostla karşılaşmışım gibi bir tat kaldı ağzımda…

Tatiller güzeldir, ama Alaçatı’da tatil çok güzeldi benim için…

Tavsiye ederim, akıbeti Bodrum olmadan gidin görün mutlaka.

Sevgiler,

Tuğba Makina